Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 791 111 800

Jak poprawnie rozlicza się VAT?

Podatek VAT płacą w Polsce przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą towarów i usług. W zależności od kategorii produktów i usług obowiązują cztery stawki VAT. Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Obniżona 8% dotyczy usług związanych z kulturą, sportem i rekreacją, a także usług budowlanych i transportowych. Dodatkowo też obejmuje niektóre produkty takie jak cukier, cytrusy i artykuły higieniczne. Stawkę 5% z kolei stosuje się w odniesieniu do podstawowych produktów żywnościowych oraz artykułów dla niemowląt i książek. 0% odnosi się natomiast do eksportu i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeśli zatem jesteś przedsiębiorcą, który nie został zwolniony z tego podatku, musisz się z niego rozliczać. O tym, w jaki sposób robić to poprawnie, przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

W jaki sposób przedsiębiorcy mogą rozliczać podatek VAT?

Wartość podatku VAT nalicza się poprzez ustalenie różnicy między podatkiem naliczonym (który jest sumą wartości zakupów poczynionych w danym okresie) a należnym (który jest sumą wartości sprzedanych towarów i usług). Kwotę, która jest wynikiem tych obliczeń, przedsiębiorca musi wpłacić na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego, a wszystkie te wartości zobowiązany jest umieścić w deklaracji podatkowej. Rozliczenia podatku VAT można dokonać na dwa sposoby: miesięcznie i kwartalnie. Wybór sposobu rozliczenia nie zawsze jest jednak dobrowolny i w określonych sytuacjach wymaga spełnienia przez przedsiębiorcę konkretnych warunków.

Rozliczenie miesięczne jest podstawowym okresem rozliczeniowym podatku VAT i mogą z niego korzystać wszyscy. Wówczas deklarację podatkową wraz z jego opłatą należy złożyć do 25 dnia każdego następnego miesiąca. W przeciwieństwie do rozliczenia miesięcznego nie każdy przedsiębiorca może rozliczać się kwartalnie. Taką opcją mogą wybrać ci, których roczny dochód nie przekroczył 1,2 mln euro. W tym przypadku deklarację należy złożyć do 25 dnia miesiąca następującego po kolejnym kwartale. Przedsiębiorcy, którzy z kolei są podatnikami krócej niż 12 miesięcy lub też w danym kwartale, lub poprzedzających go czterech kwartałach dokonali dostawy określonych towarów bądź usług, których wartość przekroczyła 50 tys. bez podatku VAT, nie mogą skorzystać z rozliczenia kwartalnego.

Niezależnie od sposobu rozliczenia podatku VAT, warto pamiętać, że każdy dzień zwłoki w złożeniu deklaracji podatkowej wiąże się z naliczaniem odsetek. Jeśli kwota odsetek nie przekracza 8,70 zł, przedsiębiorca nie ma obowiązku ich opłacenia. Jeśli jest jednak wyższa, musi uregulować zaległość. Co więcej, jeśli 25 dzień danego miesiąca przypada na dzień wolny lub święta, należy dokonać rozliczenia w kolejnym dniu roboczym. W przypadku, gdy sposób rozliczania podatku wciąż jest dla Ciebie niejasny, skorzystaj z usług biura rachunkowego takiego jak np. nasza firma El-Ma, która kompleksowo zajmie się formalnościami i pełną obsługą księgowości za Ciebie.