Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 791 111 800

Jaką wybrać formę opodatkowania dla firmy?

Rodzaj opodatkowania konkretnego przedsiębiorstwa zależy głównie od właściciela. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj prowadzonej działalności, jak i rachunek ekonomiczny. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania pozwoli na poprawne rozliczenie się z urzędem skarbowym, bez komplikacji, problemów oraz dotkliwych strat finansowych dla przedsiębiorstwa. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów i dopasowanie najlepszej formy opodatkowania jest skontaktowanie się  z profesjonalną księgową.

W jaki sposób może być opodatkowane przedsiębiorstwo i którą opcję wybrać?

Zgodnie z polskim prawem, obecnie dla przedsiębiorców dostępne są cztery formy opodatkowania działalności gospodarczych. Nawiązanie współpracy ze specjalistami z biura rachunkowego pozwoli na wybór najlepszej dostępnej opcji, a ich wiedza i doświadczenie sprawią, że wszelkie sprawy związane z księgowością czy podatkami zostaną załatwione szybko i rzetelnie.

Pierwszą opcją opodatkowania dla firm jest skala podatkowa na zasadach ogólnych. Jest to również najczęściej wybierany sposób opodatkowania. Dotyczy przychodów pochodzących z umów cywilnoprawnych, świadczeń emerytalnych, zasiłków, rent oraz przychodów z działalności. Poza skalą podatkową podatnik ma do wyboru kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Ostatnią opcję najczęściej wybierają właściciele bogatych, dużych przedsiębiorstw.

Wybierając formę opodatkowania przedsiębiorstwa gospodarczego, należy kierować się indywidualnymi czynnikami. Spore znaczenie ma wysokość podatku dochodowego, który uiszczany jest w każdym z przypadków. Opodatkowanie na zasadach ogólnych wiąże się z opłacaniem podatku na jednym z dwóch progów podatkowych – 17 procent do kwoty 85 528 złotych oraz 32 procent od dochodów wyższych niż wymieniona kwota. Jeżeli zostanie przekroczony drugi próg, wyższe oprocentowanie dotyczy jedynie różnicy pomiędzy dochodem firmy a kwotą maksymalną niższego progu. Podatek liniowy ustalony jest na 19 procent, niezależnie od rocznego dochodu.

Rozliczając dochody przedsiębiorstwa za pomocą ryczałtu, wysokość podatku może różnić się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Może wynosić 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% lub 20%. W tym przypadku nie ma możliwości pomniejszać dochodu o koszty jego uzyskania. Należy pamiętać, że nie każdy przedsiębiorca może rozliczać się za pomocą ryczałtu.

Ostatnim sposobem rozliczania podatku przedsiębiorstw gospodarczych jest karta podatkowa. W tym wypadku wysokość uiszczanego podatku jest zależna od indywidualnych ustaleń. Pod uwagę brana jest wielkość przedsiębiorstwa, liczba zatrudnionych osób, a także rodzaj prowadzonej działalności. Z tej formy opodatkowania mogą skorzystać wyłącznie firmy wymienione w artykule 23, umieszczonym w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych.