Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 791 111 800

Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?

Prowadzenie KPiR, czyli Księgi Przychodów i Rozchodów, to jedna z uproszczonych metod ewidencji działalności gospodarczej. Rejestruje się w niej zarówno przychody przedsiębiorstwa, jak i koszty prac badawczo-rozwojowych oraz wydatki związane z prowadzeniem działalności czy zakupem towarów i materiałów. Kto ma obowiązek prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów?

Kiedy musimy rozliczać się w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów?

KPiR to znaczne ułatwienie szczególnie dla małych lub początkujących firm, które spełniają określone wymogi i zarazem nie mają potrzeby prowadzenia rozbudowanej dokumentacji. Istnieje jednak szereg podmiotów, dla których rozliczanie się na podstawie KPiR jest obowiązkowe w myśl Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 23a dokumentu do takich podmiotów należą:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • spółki jawne osób fizycznych,
  • spółki cywilne osób fizycznych,
  • spółki partnerskie.

Podmioty, których przychody brutto ze sprzedaży wyniosły więcej niż 1,2 miliona euro w roku poprzednim, muszą prowadzić księgowość w pełnym zakresie z wykorzystaniem ksiąg rachunkowych. Prowadzenie pełnej księgowości zwalnia je z obowiązku rozliczania się na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Oprócz jednostek zobowiązanych do tego na drodze Ustawy obowiązek ten spoczywa również na grupie innych podmiotów. Są to rolnicy prowadzący działalność gospodarczą w ramach działów specjalnych produkcji rolnej (o ile zgłosili oni zamiar prowadzenia KPiR) oraz osoby prowadzące działalność w oparciu o umowy agencyjne oraz umowy zlecenia zawarte w myśl odrębnych przepisów. Zobowiązani są do tego również ci duchowni, którzy zrezygnowali z ryczałtu podatku dochodowego od osób duchownych.

Prowadzenie KPiR jest znacznie mniej złożone i wymagające niż pełna rachunkowość. Dlatego właściciele firm nierzadko z premedytacją starają się zredukować swoje przychody w roku obrotowym, by pozostać w grupie zobowiązanej lub kwalifikującej się do prowadzenia rozliczenia na podstawie księgi przychodów i rozchodów.