Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 791 111 800

Mały i duży ZUS – o co w tym chodzi?

Zakładając firmę, należy pamiętać o obowiązku zarejestrowania jej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz zgłoszeniu jej do ZUS-u. To z kolei wiąże się także z obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. W sytuacji, kiedy dana działalność jest pierwszą założoną przez tę osobę, może ona skorzystać z wielu ulg, jak na przykład mały ZUS.

Czym jest duży ZUS i czym różni się od małego ZUS-u?

Dużym ZUS-em, nazywane są standardowe składki ZUS, określające minimalną podstawę płacenia składek jako 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. W przypadku małego ZUS-u możliwe jest opłacanie składek na podstawie zadeklarowanej kwoty, jednak należy pamiętać, że nie może być ona niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. 

Aby zakwalifikować się do rozliczania zgodnie z zasadami małego ZUS-u, należy spełnić wszystkie warunki. Aby dowiedzieć się, z którego sposobu rozliczania może skorzystać dana firma, najlepiej jest skontaktować się z księgową. Dzięki temu wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, a przedsiębiorca wybierze najbardziej korzystny dla firmy sposób opodatkowania.

Z małego ZUS-u przedsiębiorcy mogą korzystać przez okres 24 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności. W 2020 roku zostały wprowadzone zmiany, które pozwalają na korzystanie z ulgi przez 36 miesięcy, rozłożone przez okres 5 lat. Warto pamiętać, że obniżone składki dotyczą wyłącznie przedsiębiorcy. Żadna osoba poboczna, członek rodziny czy współpracownik nie może z nich skorzystać. Z ulgi nie mogą skorzystać także przedsiębiorcy:

  • Którzy osiągnęli w poprzednim roku kalendarzowym przychód wyższy niż 120 tysięcy złotych przez cały rok. W przypadku krótszego okresu przychód liczony jest proporcjonalnie do liczby dni, w których prowadzono działalność,
  • Wykonujący pracę na rzecz byłego pracodawcy,
  • Prowadzący działalność gospodarczą w poprzednim roku przez okres krótszy niż 60 dni,
  • Zwolnieni z VAT i rozliczający podatek za pomocą karty podatkowej,
  • Korzystający z preferencji w opłacaniu składek.